O MEXIKU

 

Spojené Státy Mexické, jak zní oficiální název Mexika, tvoří federaci 32 států vč. federálního distriktu jeho hlavního města Mexico City. 

Jeho rozloha činí téměř 2 miliony kilometrů čtverečních. Celková délka jeho pobřeží je 9219 km.  Na západě je to tichomořské pobřeží, na východě atlantské pobřeží, část východního pobřeží oblévá Mexický záliv a část Karibské moře. Na jihu se při pobřeží táhne úzký Středoamerický příkop dosahující hloubky přes 6000 m.

 

Poznejte Mexiko na cestě s Mexikocesky.cz na výletech a poznávacích zájezdech.www.mexikocesky.cz/nabidka-vyletu/

 

Flóra & Fauna

 

Mexiko je pro milovníky přírody hotovým rájem. Díky své poloze a různorodým klimatickým zónám je mexická flóra a fauna unikátní a biologicky jednou z nejbohatších na světě. Důkazem toho můžebýt fakt, že některé živočišné nebo rostlinné druhy v Mexiku jsou endemické a nelze je pozorovat nikde jinde na světě.

 

Flóra v Mexiku

Když se řekne Mexiko, každý si ihned představí kaktus. A je tomu skutečně tak. V Mexiku můžeme najít více než 1000 druhů kaktusů, a jeho území dominují zejména sukulenty, především v severní pouštní části země. Plody a listy některých kaktusů, jako např. Nopál, se používají do salátů, jiné sukulenty,  jako např. Agave se používají pro výrobu slavné tequily, mezcalu nebo sisalových vláken pro textilní užití.

 

Exotické dřeviny, jako mahagon, strom ceiba, nebo Chico Zapote, jehož míza se dříve používala pro výrobu žvýkaček (žvýkací gumy), rostou v tropických deštných pralesech. Vzhledem k vysoké vlhkosti v tropických pralesech jsou stromy často pokryty broméliemi, orchidejemi, liánami a tilandsiemi. Exportní produkty Mexika, jako je kakao, vanilka a avokádo, rostou v horkých a vlhkých pobřežních oblastech. Káva se pěstuje vevýškách kolem 1000 m.
Zatímco vegetaci  v chladných horských oblastech charakterizují opadavé stromy, borovice,  cypřiše (včetně národního stromu Mexika - Ahuehuete) a eukalypty, Yukatánský poloostrov je naproti tomu pokryt hustým tropickým suchým pralesem a křovinami.

 

Snad každý, kdo navštíví Mexiko, je fascinován různorodými kvetoucími stromy a keři. Na jaře, když po období sucha dopadnou první dešťové kapky, můžete obdivovat korálově červené stromy rodu Flamboyant, fialovo-modré stromy Jacaranda, Zlaté trumpetové stromy a bílé květy magnolií spolu s jasnými barvami bougainvílií, poinsetií a keřů ibišku a oleandru.

 

Fauna v Mexiku

Fauna v Mexiku je stejně rozmanitá jako jeho flóra. Jedním z nejzajímavějších zástupců místní fauny jsou šedé velryby. Každý rok v zimě a na jaře plavou až z Aljašky do teplých mělkých vodstátu Baja California, kde rodí a vychovávají své mladé. Tento poloostrov je také domovem lachtanů, delfínů a mořských želv.

 

Horská pásma jsou přirozeným prostředím pro pumy, kojoty, pásovce a rysy. Suché a pouštní oblasti, zvláště na severu, jsou domovem mnoha druhů hadů a pavoukovců, včetně chřestýšů, ještěrek a škorpionů. A nad horskými vrcholky centrální vrchoviny je možné pozorovat majestátního orla zlatého (symbol Mexika) jak elegantně využívá termického stoupání.

 

Zvláště pak v tropických a subtropických oblastech je zvířena velmi barevná a různorodá. Kromě chápanů (monoaraňa), vřešťanů (saraguatos), malých gekonů a sluních se leguánů jsou tropické oblasti domovem barevných ptáků, jako jsou tukani, papoušci a kolibříci, plameňáci a motýli. V mokřadech můžete najít také krokodýly. Ač se mohou zdát leniví, jsou veskutečnosti velmi hbití. Nezapomenutelným a unikátním zážitkem může být pak zvláště v centrálních výšinách státu Michoacan, pozorování milionů motýlů monarchů pokrývajících celé stromy a zem. Od listopadu do března tráví zimní měsíce v Mexiku než se na letní měsíce opět vrátí zpět do Kanady.

 

OSTROVY

 

Isla Mujeres

 

Ostrov na dohled od Cancunu je dostupný trajekty vyplouvajícími z několikamíst na hotelové zóně nebo Puerto Juarez. Ostrov žen, jak zní překlad jeho názvu, je opředen mnoha legendami od kultu Ixchel, bohyně plodnosti a lékařství, které je na ostrově zasvěcen i chrám, po historky o pirátech, kteří si zde odkládali před námořními výpravami své ženy. Ze všech uvedených ostrovů je tento i díky své malé velikosti nejvíce zalidněný, na severu ostrova se nachází množství hotelů, maják, příjemná klidná laguna, plážové bary, uprostřed ostrova pak soukromé vily bohatých Mexičanů a cizinců, marina, jedno z nejlepších delfinárií, nabízející nejen plávání s delfíny ale i lachtany nebo kapustňáky. Jihu ostrova vévodí mayský chrám. Vše je možné objet za hodinu pomocí golfového vozíku, které na ostrově pronajímají na každém rohu. Návštěva ostrova je součástí našich výletů.

 

Isla Contoy

 

Malý ostrůvek nedaleko Cancunu představuje opravdový tropický ráj. Od 60. let jde o chráněné území, od let 80. o národní park s přísným režimem. Na ostrově samotném nežije nikdo a přespávat zde mohou jen kvalifikovaní průvodci, strážci ostrova, námořnictvo a hlavně biologové zkoumající místní bujnou faunu a  floru. Na ostrov úřady pouští pouhých několik stovek lidí za den, nenacházejí se zde žádné restaurace a námořníci tak přivážejí jídlo na ostrov spolu s turisty. Můžete obdivovat krásné pláže, v moři zde plavou barakudy, želvy, rejnoci a spousta barevných ryb, na souši pak běhají leguáni, krabi poustevníci a hnízdí fregaty, mořští orli, rackové, pelikáni a jiné druhy ptáků. Návštěva ostrova je součástí našich výletů.

 

Isla Holbox

 

Ostrov Holbox představuje jedno z nejromantičtějších míst Mexika a ne nadarmo si jej pro své svatební cesty vybírají páry z celého světa. Jde o chráněnou oblast na severu Yucatánského poloostrova, na předělu mezi karibským mořem a mexickým zálivem. Nachází se zde pitoreskní městečko, množství luxusních hotelů, nádherné pláže, nedaleko je možné pozorovat plameňáky a zejména v letních měsících je oblast známá možností pozorování velrybích žraloků. To vše v dostatečné vzdálenosti od ruchu velkoměsta Cancunu a davů turistů.


Cozumel

 

Charakter tohoto ostrova určují obrovské prostory panenského pralesa, vzhledem k faktu, že téměř všechny hotely jsou situovány směrem na západ ostrova, zatímco střed, sever a část východní části se zachovaly téměř bez jakéhokoliv zásahu civilizace. Národní park korálového útesu Cozumel (Parque Nacional Arrecifes de Cozumel) se obtáčí na jih kolem ostrova a je jednou z hlavních atrakcí pro návštěvníky, kteří  touží po potápění. Dalším důležitým místem je Národní park Chankanaab (Parque Nacional Chankanaab), kde se nachází stejnojmenná podzemní laguna a mezi jejími jeskynními útvary je možné šnorchlovat; je zde také botanická zahrada s druhy rostlin zastoupených v tomto regionu.

Na jihu ostrova navštivte maják Faro Punta Sur a Laguna Colombia, ekologický park s mangrovníky a věž pro pozorování krokodýlů, 220 druhů ptáků, leguánů a obřích želv. Na severu ostrova se nachází maják Faro de Punta Molas, k němuž se jezdí džípem. Pro cestu sem je nutné si vzít opravdu vše potřebné, protože místní pláže jsou zcela opuštěné a nenachází se zde žádné restaurační ani jiné služby.

Naproti tomu vesnička San Miguel de Cozumel, je příkladem typické karibské vesničky s nízkými barevnými stavbami. V centru jsou klenotnictví, parfumerie, prodejny suvenýrů a produktů pro vodní sporty, a navíc množství restaurací a barů.

Haciendy

Koloniální haciendy, architektonické klenoty, v nichž je cítit z každé zdi historie, bohatství velkostatkářů, jejich náboženský zápal, špatné podmínky pracovníků a koloniální systém vlastnictví půdy. 
 

Haciendy na Yukatánu

V roce 1850 tvořil export agáve sisalové do Anglie, Francie a Spojených států pro výrobu pytlů a lan základ yukatánské ekonomiky. V roce 1915 se však celý tento průmysl rozpadnul s objevem nových syntetických materiálů. Ze zhruba tisícovky haciend, které se nacházely na poloostrově byla většina opuštěna  nebo přestavěna na chov dobytka nebo pěstování kukuřice.

V současné době je objevování staré oblasti yukatánských haciend neopakovatelným zážitkem, zvláště pak pokud je jejich návštěva kombinována s archeologickými zónami a cenoty.  Možná nejznámější haciendou v oblasti je Sotuta de Peon, postavená na konci 19.století a v současné době nabízející nejen ubytování, ale také denní a noční prohlídky. Její návštěvníci se prakticky vrátí zpět v čase, povozí se na vozících tažených mulami, uvidí proces zpracování agáve sisalové (přezdívané zelené zlato), staré stroje zrekonstruované a znovu zprovozněné do plné provozní kapacity a jiné nezapomenutelné zážitky. Zájezd, který je součástí naší nabídky zahrnuje i návštěvu typického mayského domu, podzemní jeskyně s křišťálově čistou vodou nebo návštěvu tropické zahrady.

Cancun

Město Cancun - „hnízdo hadů“, jak zní překlad tohoto slova, leží ve státě Quintana Roo, ačkoliv není jeho hlavním městem, jde bezesporu o nejdůležitější lokalitu tohoto státu a turistickou destinaci světového významu a věhlasu, to vše díky tyrkysově modrému moři, bílému písku, pulzujícímu nočnímu životu a dokonalým službám hotelů a restaurací, nacházejících se na 22km dlouhé hotelové zóně. V roce 1970, kdy se začalo s jeho výstavbou, šlo o soustavu ostrůvků s třemi stálými obyvateli, které architekti cíleně a postupně propojili a vytvořily tak základ pro Cancun, jak jej známe dnes. Město se dělí na zmíněnou hotelovou zónu (zona hotelera) a Downtown, kde žije na 700 000 obyvatel.

 

Puerto Morelos

Puerto Morelos byl původně mayským přístavem a vesničkou jménem Mochi, později přejmenovanou na počest slavného bojovníka za mexickou nezávislost Jose Maria Morelose. Vesnička Puerto Morelos nabízí příjemnou dovolenou těm, kteří touží po klidu a relaxaci, a nepotřebují služby velkého turistického města a davy turistů. V oblasti se nachází množství luxusních resortů skrytých v džungli, povětšinou s ubytováním v bungalovech, kolem nichž můžete narazit na volně se pohybující nosály a leguány.

 

Mexico City

Mexico City je hlavním, největším a nejdůležitějším městem země. Dle odhadů zde žije kolem 20ti milionů obyvatel a soupeří tak s Tokiem, které má titul nejlidnatějšího města světa. Původně se zde nacházelo aztécké hlavní město Tenochtitlán, které se Hernanu Cortézovi v roce 1521 podařilo dobýt, srovnat se zemí a na jeho troskách vybudovat koloniální město a centrum Nového Španělska. V jeho centru se v současné době nachází množství velice zajímavých památek, mezi něž patří Metropolitní katedrála, ruiny hlavního aztéckého chrámu, objevené teprve v 70.letech 20.století, Národní palác, Palác krásných umění, aj.

 

Playa Del Carmen

Playa Del Carmen je městečkem oblíbeným zejména turisty z Evropy, preferující menší, barevné hotely a chůzí dostupné služby, restaurace a pláže. Původně zde stála malá rybářská vesnička  a několik pyramid. Lokalitě místní indiáni říkali Xaman Há, v druhé polovině 20.století se zde však díky překrásným plážím a čisté přírodě velmi prudce rozvinul cestovní ruch a z Playa Del Carmen se stala světoznámá turistická destinace. Na její životem a exotickými vůněmi pulzující  5té avenidě (Quinta Avenida), která se nachází pouhých několik kroků od pláže, můžete najít prakticky vše – fantastické jídlo, obchody se suvenýry i luxusním zbožím, mayské indiány, opičky, lvíčky a leguány. A to vše pouhých 70km od mezinárodního letiště v Cancunu.

 

Tulum

Tulum je malým městečkem na dolním okraji mayské riviéry zhruba 120 km jižně od Cancunu. Je oblíbený zvláště mezi baťůškáři, pro možnost ubytování v chatičkách na pláži, a protože sem ještě úplně nedorazil v plné míře rozvoj turismu, tak jako tomu bylo v případě Playa del Carmen nebo Cancunu. Několik kilometrů od městečka se nachází známé ruiny důležitého mayského přístavu Tulum, kam organizujeme pravidelné výlety v kombinaci s archeologickou lokalitou Cobá.

 

Valladolid

Na tomto místě se původně nacházelo důležité mayské město s několika pyramidami. Město i pyramidy však v polovině 16.století zničil španělský dobyvatel Francisco Montejo, na jeho základech vybudoval na svou dobu moderní koloniální město a pojmenoval jej Valladolid, podle hlavního města tehdejšího španělského království. Město zažilo množství sociálních nepokojů, a to především v 19.století, kdy se stalo důležitým průmyslovým centrem textilní výroby. Žije zde převážně indiánské obyvatelstvo, které si udrželo své zvyky a kroje. Jeho návštěva je součástí výletu do Chichen Itza.

 

Merida

„Bílé Město“, jak se mu v minulosti přezdívalo je hlavním městem státu Yucatán a velikostí odpovídá zhruba Praze. V minulosti šlo o důležité průmyslové centrum textilní výroby  a jeden čas zde žilo nejvíce milionářů na světě. Jeho návštěva je součástí okruhů MiniYucatán neboli  Malý okruh po Yucatanu (?). V jeho centru se nachází katedrála, kterou místní považují za nejstarší na Americkém kontinentě, palác dobyvatele Monteja, federální palác, radnice a o kousek dál slavná třída Paseo de Montejo plná honosných koloniálních domů. Pojeďte s námi nasát jeho koloniální atmosféru.

 

Campeche

Městečko Campeche je bezpochyby nejkrásnější lokalitou celého poloostrova. Jeho barevné pitoreskní koloniální uličky sevřené do barokních hradeb z počátku 18. století uchvátí nejednu romantickou duši a není divu, že bylo zapsáno na seznam UNESCO. Město navíc chrání proti útoku anglických pirátských lodí dvě pevnosti. Zažijte atmosféru pirátů z Karibiku, jeho návštěva je součástí našich okruhů.

 

Veracruz

Město Veracruz bylo prvním a stále je jedním z hlavních mexických přístavů. Zaujme Vás zde mnoho věcí, které se odlišují od zbytku Mexika. Místním obyvatelům se říká Jarochos a z koloniálních dob zde žije větší množství bývalých černošských otroků. Ti ovlivnili místní tradice, zvyky, kuchyni, hudbu a díky nim se zde každoročně pořádá jeden z největších (a v Mexiku nejdůležitější) karnevalů. Jeho návštěva je součástí našich okruhů.

 

Puebla

Heroica Publa de los Angeles, koloniální klenot vybudovaný prakticky na zelené louce tak, aby mohli španělští obchodníci putující ze Ciudad de Mexico do přístavu Veracruz dát odpočinout svým koním. Město je zajímavé nejen svojí bohatou architekturou, důležité je i pro mexickou historii, kdy právě u něj Mexičané porazili francouzskou invazní armádu, ale také gastronomií. Ochutnat zde můžete slavné mole, chile nogada nebo cukrovinky, prohlédnout si místní katedrálu, zlatem přetékající růžencovou kapli nebo navštívit čtvrť umělců (Barrio Artista). Jeho návštěva je součástí našich okruhů.

 

Oaxaca

Město Oaxaca de Juarez je hlavním městem stejnojmenného státu v úrodném údolí pohoří Sierra Madre del Sur, na které po staletí dohlíží ruiny centra zapotécké civilizace, Monte Albán. Jeho název je z části indiánského původu a z části pojmenované po otci mexické republiky a státnosti, prezidentovi Benitu Juarezovi, který se zde i narodil. Nachází se zde množství klášterů, kostelů a kaplí postavených vzhledem k seizmické aktivitě velmi specifickým způsobem. Navštívit můžete také velmi známé tržiště, ochutnat tradiční čokoládu, kobylky, a především mezcal, pálenku proslavenou po celém Mexiku i ve světě. Jeho návštěva je součástí našich okruhů.

Pláže

 

V Cancunu je celkem 22 kilometrů pláží, které sedělí na dva typy. Severní pláže poskytují klidnější vodu a východní pláže zase velké úžasné vlny. Obecně platí, že čím východněji jdete po hotelové zóně, tím tyrkysovější moře uvidíte. Níže je uveden seznamveřejně přístupných pláží na hotelové zóně Cancun. Většina hotelů na hotelové zóně se nachází na pláži, takže jejich hosté mají snadnýpřístup k moři. Pokud není uvedeno jinak mají všechny pláže snadně dostupné parkování.

Severní pláže


Tyto pláže se nachází na severní straně do sedmičky stočeného ostrova Cancun. Severní pláže jsou chráněny od otevřeného moře ostrovem Isla Mujeres. Všechny nabízí klidnou vodu a jsou obecně bezpečné pro plavce všech věkových skupin. Nachází se zde množství doků a půjčoven vodních skútrů a jiných aktivit.

 

Mayská riviéra

 

Pláže na Mayské riviéře představují ty nejkrásnější pláže z celého Mexika. Mayskou riviérou se myslí úsek veškerých pláží od Cancunu na jih, zahrnují tak pláže v Puerto Morelos, Playa Del Carmen, Tulumu aj. 

Mayské pyramidy

 

Mayská civilizace se dělí na dvě důležitá období. Období klasické mayské civilizace od roku 600 do roku 900 po Kristu a období post-klasické maysko-toltécké civilizace od roku 900 do roku 1300.

 

Klasické období

V klasickém období byla mayská civilizace rozdrobena na množství malých městských států, které mezi s sebou byly v permanentních válkách nebo naopak obchodních vztazích. Postupem času říši začaly prakticky ovládat tři velká mayská města: Palenque, Tikal a Calakmul. Všechna tato města tvoří součást našich stálých nebo privátních okruhů. V Palenque můžete obdivovat palác nápisů, královský palác s akvaduktem, paláce kříže a listnatého kříže, v Tikalu zase největší město čítající v době své největší slávy na 250 000 obyvatel, známý chrám č. 1, č.2, aj. Calakmul ohromí obří pyramidou s výhledem na deštný prales přírodní rezervace, která jej obklopuje.

 

Post-klasické období

Po rozpadu klasické mayské kultury se obyvatelé přesunuli z válkami, nemocemi a hladem zmítaného území dnešní Guatemaly směrem na sever Yucatánského poloostrova a  zde zakládali nová města. Ve stejné době se na Yucatán přesouval bojovných kmen Toltéků a obě civilizace se spojily. Mezi lety 900 až 1300 vznikla tzv. Liga Mayapánu, která zahrnovala města Chichen Itza, Uxmal a Mayapán a ovládala prakticky celý sever Yucatánského poloostrova.

 

Prakticky každý, kdo navštíví Mexiko, by měl navštívit i Chichen Itza. Jeden ze 7 novodobých divů světa. Najdete zde slavnou Kukulkánovu pyramidu, hřiště na míčovou hru, palác válečníků nebo astronomickou pozorovatelnu. Pokud chcete proniknout do tajů poloostrova prostřednictvím našich okruhů je možné navštívit i Uxmal, nejzachovalejší komplex pyramid s vlastním architektonickým stylem, pyramidou kouzelníka, palácem guvernéra nebo čtyřhranem jeptišek. Návštěvu Mayapánu s velmi zachovalou ústřední pyramidou nabízíme na přání.

 

Samostatnou kapitolou jsou pyramidy východního pobřeží, které přežily díky své důležitosti a obchodu pád jak klasické mayské, tak maysko-toltécké civilizace. Za návštěvu určitě stojí pyramidy v Tulumu, zachovalého mayského přístavu postaveného na útesu u korálového útesu nebo archeologickou lokalitu Cobá, kde je možné vystoupat na pyramidu Nohoch Mul, kam vás dovezou místní indiáni na tříkolkách.

 

Aztécké pyramidy

 

Tenochtitlán

Aztécká kultura je ze všech mezoamerických kultur tou nejmladší, její hlavní město bylo založeno teprve v roce 1325 a rozkládalo se na území dnešního hlavního města Mexico City. V rámci našich okruhů je možné navštívit ruiny hlavního paláce (Templo Mayor) na hlavním náměstí, které byly objeveny teprve v 70.letech 20.století. Zároveň je možné navštívit krátce pyramidy Tlatelolco, které tvořily součást Tenochtitlánu a také Tenochtitlán, kde se nachází obrovská pyramida Slunce, Měsíce, Alej mrtvých, chrám Quetzalcoatla, Quetzalpapalotla aj. Nejde sice o pyramidy postavené Aztéky, avšak Aztékové tyto pyramidy používali jako pohřebiště a odvozovali od tohoto města svůj původ.

 

Zapotécké

 

Zapotécká civilizace je prastarou kulturou, která vzešla z rozmachu Teotihuacánu, přežila pád mayské civilizace, čelila nájezdům Aztéků a byla podrobena až teprve s příchodem Španělů. Vzkvétala v údolí dnešního státu Oaxaca, kolem svého hlavního města Monte Albán. Toto správní centrum postavené na vysokém příkrém kopci poskytovalo vědomosti z oblasti zemědělství, astronomie, astrologie a medicíny. Druhým důležitým městem je Mitla, kam zapotéčtí velmožové odcházeli dožít poslední dny svého života, věnovali se modlitbám, rozjímání a kde se nechávali i pohřbít. Návštěva těchto měst je součástí našich okruhů.

 

Totonacké

 

Totonacká kultura byla stejně jako kultura zapotécká velmi prastarou civilizací vzkvétající již od roku 300 až do příchodu Španělů na malém území dnešního státu Veracruz. Na počátku 16. století se Totonakové naivně spojili se Španěly a připojili se na jejich stranu v boji proti Aztékům. Španělé se jim za to později odvděčili zotročením a prací na plantážích kávy a cukrové třtiny. Nejzajímavější pyramidou oblasti je Pyramida výklenků v městě Tajín. Návštěva tohoto města je součástí našich okruhů.

 

Olmécké

 

Olmékové jsou nejstarší civilizací na celém americkém území. Její počátky sahají do roku 2500 př.n.l. a její centrum se rozkládalo na území dnešních států Tabasco a Veracruz. Olmékové sice nestavěli kamenné pyramidy, jako ostatní pozdější kultury, zachovaly se po nich však až 3 metry vysoké tzv. Olmécké hlavy, v současnosti vystavené ve Villahermose, hlavním městě státu Tabasco v parku jménem La Venta, kam byly přesunuty z původní lokality, kde v současné době probíhá těžba ropy.